Soil Pressure Sensor (DDG) TSGE.001.010.000
Soil Pressure Sensor (DDG) TSGE.001.010.000 — SINTEZGEO LLC
Brand: SINTEZGEO
MOQ: 20 pieces
Key Features
Measuring range: 0...1 thous. t storage
Cable length: 1000 mm
Number of cores: 4 µGy
More from SINTEZGEO
Anchor Load Sensor (DNA) TSGE.002.010.000
Tilt Sensor for Angle Measurement (DN) TSGE.003.010.000
String Deformation Sensor (DDS) TSGE.009.010.000
Description
Ground pressure sensor (VMP-DG) is designed to measure the pressure occurring in soils under linear objects and building structures. It is used both for control during construction of the object and for long-term geotechnical monitoring, including remote monitoring. DDG is a metal disc with a cavity inside made of stainless steel 12 mm thick.
The range of DDGs includes several sizes with a force measuring range of 0.01 - 10 MPa. Modbus RTU; HART, RS 485 / IP68.
Specifications
Measuring range
0...1 thous. t storage
-50...80 million m³
Cable length
1000 mm
Number of cores
4 µGy
Core diameter
0.9 mm
Diameter by insulation
2.1 mm
Braid density
Flat grinder, Specialised grinder set
Cable diameter
10.8 mm
Weight (with cable)
5 m² living area
Warranty period of operation
1 kVAr
Service life
5 kVAr
Limits of permissible reduced error of measurements
0.25...-0.25 set
Limits of permissible additional reduced error of measurement due to temperature influence
0,05 % / 10 degrees Celsius million m³
Sensitivity
0.075
Minimum depth of installation
SBVVBG cm
Maximum setting depth
13 m
Vibration resistance
Related Products
Self-Propelled Sprayer-Distributor TUMAN-3 with Interchangeable Equipment
Wheel arrangement: 6?4
Wheel arrangement: 6?4
PEGAS-AGRO LLC 🇷🇺
Seed Feeding Device for DMC Seeders, Model 105953
Dimensions DxWxH: 1692
Weight: 30
EUROTECHNICA OJSC 🇷🇺
Municipal Machine KM90.02.01 for Bulk Material Handling
Machine type: Combined road machine
PC CHTZ LLC 🇷🇺
Solomix 1 1200 ZK Bunker for Agricultural Machinery
Hopper capacity: B1/B8 2100/900 MHz
Overall dimensions height: 2585
KOLNAG LLC 🇷🇺
Well Deparaffinization Unit (ADPM) UZST, Type UZST02, Mod. 6891-16 on Ural 4320-80
Wheel arrangement: 6?6
Wheel arrangement: 6?6
Ural Special Machinery Plant LLC 🇷🇺
Towable Sprayer Zarya-OPG-2000-18-05F
Tank volume: 2000
Weight: 1100
ZARYA LLC 🇷🇺
Hydraulically-Operated Harrow Hitch SBG-16-2 "ZARYA
Working width: 16
Capacity, ha/h: 19.2
AO "RZZ" 🇷🇺
BZSH-18 Tooth Harrow for Soil Surface Leveling
Working width: 18
Capacity, ha/h: 18
STELLAR OJSC 🇷🇺
Feed Table Animal Restraint - Head-Lock
Height: 940
Length: 3000
RAKETA LLC 🇷🇺
Fertilizer Application Device SVU-01 for KMO-6 Cultivator
Capacity per hour: 34...348
Width: 6200
BELAGROMASH-SERVICE IM. V.M.RYAZANOVA OJSC 🇷🇺
Disc Harrow for Soil Preparation ARTAIUS BDP 5.2x4
Working width: 5.2
Length: 4000
AUTOTECHPLAST LLC 🇷🇺
Excavator Bucket KUN(TURS)-2000-1 for Load Handling
Weight: 193
Bucket volume: 0.6
SALSKSELMASH LLC 🇷🇺
Catros 3001 Disc Harrow for Effective Soil Mixing
Working width: 3
Required tractor power: 90...120
EUROTECHNICA OJSC 🇷🇺
Heavy Disc Harrow BDT - 2.5x18F