Universal Wood Lathe Machine DOS-T1000
Universal Wood Lathe Machine DOS-T1000 — STANKI-ORIENT LLC
Brand: DOS
MOQ: 10 pieces
Key Features
Maximum distance between centers: 1000 mm
Maximum spindle speed: 3000
Power: 0.75 l
Power supply voltage: 380 thousand m³
More from DOS
Pendulum-type Dovetail Joint Cutting Machine DOS-SHR-120
Multifunctional Woodworking Machine "PSR" DOS-280PSR-A
Universal Wood Lathe Training Machine DOS-T1000U
Portable Multifunctional Woodworking Machine "SUPER" DOS-280
Pendulum Slotting Machine for Box Joints DOS-SHR-300
Description
DOS-T1000. Universal lathe.
Power supply voltage: 380v or 220v, Power consumption of the machine: 1.1kW380v or 0.75kW/220v. Turning length - up to 1000mm, turning diameter - up to 260 (280) mm, multi-speed - 3 speeds 700 - 3000 rpm.
Specifications
Maximum distance between centers
1000 mm
Maximum spindle speed
3000
Power
0.75 l
Power supply voltage
380 thousand m³
Maximum machining diameter above the bed
260 mm