Turbine Flow Meter RVSH-TA-10-U4
Turbine Flow Meter RVSH-TA-10-U4 — MARIA+ LLC
Brand: PBIII
MOQ: 2 pieces
Key Features
Nominal bore diameter: 10 mm
Relative error tolerance limits: 0.25 set
Lower limit of flow measurement: 0.04
Upper limit of flow measurement: 1
Description
Flow meters of RVSH-TA type are designed for commercial and on-farm metering of quantity (volume) and flow in the range from 0,08 to 1900 m3/h of Newtonian liquids with kinematic viscosity from 0,6 to 300 mm2/s (cSt), temperature from minus 50 to plus 250 °?, pressure from 0,4 to 40 MPa.
Relative error tolerance limits: ±0,25; ±0,50; ±1,00%.
Specifications
Nominal bore diameter
10 mm
Relative error tolerance limits
0.25 set
Lower limit of flow measurement
0.04
Upper limit of flow measurement
1
Viscosity range, mm2/s
0.6 to 300
Medium temperature range, °?
minus 50 to plus 250
Rated working pressure
32 thous. t storage
View
Turbine flowmeter-counter RVSH-TA-10-U4
Connection type
socket
Related Products
High-Precision Turbine Liquid Flow Meters PTF, PNF
Nominal bore diameter: 15...250
Flow measurement range: 0.5...2000
NGM LLC 🇷🇺
High-Precision Turbine Flow Meters HTM
Nominal bore diameter: 25...500
NGM LLC 🇷🇺
Turbine Flow Meter and Counter RST-5
Maximum pressure of the medium: Transducers of TPR (TPRM) type operate at pressures: up to 40 MPa (400 kgf/cm2); transducers of TPRG type: up to 6,3 MPa (63 kgf/cm2).
Nominal bore diameter: Transducers of TPR (TPRM) type: from 4 to 100 mm; transducers of TPRG type: from 10 to 150 mm.