Trocar Guide for 3.0 mm, Article OM.014.20.00
Trocar Guide for 3.0 mm, Article OM.014.20.00 — OSTEOMED-M LLC
MOQ: 200 pieces
Key Features
Total length: 230 mm
Inner diameter of the working part: 3.1 mm
Material: Corrosion resistant stainless steel, textolite
Outer diameter of the working part: 5 mm
Description
Tool for ligament reconstruction. Made of corrosion-resistant stainless steel, handle made of textolite. Total length - 230 mm. Length of the working part - 128 mm.
Outer diameter of the working part - 5 mm. Inner diameter of the working part - 3.1 mm. Handle length - 102 mm. Handle diameter - 20 mm.
Laser marking of the article on the product. Reusable.
Specifications
Total length
230 mm
Inner diameter of the working part
3.1 mm
Material
Corrosion resistant stainless steel, textolite
Outer diameter of the working part
5 mm
Working length
128 mm
Sterility
no
Individual packaging
As required by GOST 19126-2007
Related Products
Trocar for External Fixation - Model 390.651
Length: 115
Stiletto diameter: 6
OSTEOMED-M LLC 🇷🇺
Intramedullary Trocar 2.5 mm, Article 545.090
Length: 160
Diameter: 2.5
OSTEOMED-M LLC 🇷🇺
Hollow Trocar VZ-T-30, 3.3 mm Diameter
Diameter: 3.3
Material: 50X14 steel
VZMI LLC 🇷🇺
Endoscopic Insufflator for Surgical Operations Model KRI 1003
Power supply voltage: 220
Power consumption, max.: 80
KRYLO LLC 🇷🇺
Hollow Trocar VZ-T-32, 7mm Diameter Surgical Cutting Tool
Diameter: 7
Material: 50X14 steel
VZMI LLC 🇷🇺
Trochar 4mm for Intramedullary Osteosynthesis, Art. 510.006
Diameter: 4
Length: 168
Hollow Trocar VZ-T-31, Diameter 4.7 mm
Intramedullary Trocar 3.2mm for Bone Osteosynthesis, Art. 520.759
Stiletto diameter: 3,2/5,0
Length: 227
Trochar 2.5 mm, Article 550.010
Diameter of the working part: 2.5
Material: Corrosion resistant stainless steel
Trocar for Universal Rod Apparatus TU 9437-005-12679379-2010
OSTEOSYNTHESIS LLC 🇷🇺
Trocar for Stable Functional Osteosynthesis, Article 390.051
Length: 115
Stiletto diameter: 4.5
Pyramidal or Round Conical Trocar TU 9437-004 -12679379-2012
Material: stainless steel
Material: stainless steel
OSTEOSYNTHESIS LLC 🇷🇺
Trocar for Intramedullary Osteosynthesis 3.2mm, Article 540.004
Diameter of the working part: 3.2
Length: 170
Manual Surgical Trocar Holder Tubes
Intramedullary Trocar 3.8 mm for Humerus - 520.758
Length: 205
Trocar 2.5 mm for Intramedullary Osteosynthesis, Art. 545.040
Length: 166
Trocar for External Fixation, Article 390.091
Stiletto diameter: 3.5
Trochar 3.0 mm Surgical Tool for Ligament Reconstruction OM.014.20.10
Working length: 235
Diameter of the working part: 3
Hollow Trocar with 4.7 mm Diameter