Three-Phase Oil Power Transformer TRDN-63000/220
Three-Phase Oil Power Transformer TRDN-63000/220 — Voronezh Transformer LLC
MOQ: 1 pieces
Key Features
Rated power: 63000
Nominal voltage: 220
Length: 7815 mm
Width: 4636 mm
Description
Rated power: 63000 kVA; Rated current of HV winding: 158,14 A, rated winding current; Rated current of LV winding: 909,33 A; Rated voltage of HV winding: 230 kV, rated voltage of LV winding: 20 kV; Number of phases: 3; Number of windings: high voltage winding, low voltage winding; Dielectric type: transformer oil.
Specifications
Rated power
63000
Nominal voltage
220
Length
7815 mm
Width
4636 mm
Type of insulation
Oil
Possibility of regulation under voltage
Armoured glass
Transformer type
Power
Height
8141 mm
Related Products
Liquid Dielectric Transformers Over 10000 kVA
Power: More than 10000 kVA
Voltage class: Up to and including 750 kV
ERSO HOLDING OJSC 🇷🇺
Three-Phase Oil Power Transformer TD-63000/110
Rated power: 63000
Voronezh Transformer LLC 🇷🇺
Three-Phase Oil Power Transformer TDC-160000/110-U1
Weight: 124000
Length: 7506
Voronezh Transformer LLC 🇷🇺
Three-Phase Oil-Filled Power Transformers for General Purpose - TDN, TRDN, TRDCN, TRDNS 220 kV
Rated value of voltage on HV side: 242
SVEL-POWER TRANSFORMERS LLC 🇷🇺
Three-Phase Oil-Filled Power Transformer TDTN Series 150 kV