Three-Phase Active Harmonic Filter TAFG-100-380
Three-Phase Active Harmonic Filter TAFG-100-380 — TAIFUN OJSC
Brand: TAFG
MOQ: 2 pieces
Key Features
Harmonic attenuation coefficient, not less than: 95 set
Reactive power compensation: Up to 0.99
efficiency, at least: 98 set
Steady state response time, max.: 300
Description
AFG is designed to compensate for higher harmonics of phase current and allows:
- reduce the load on the supply network;
- reduce reactive power;
- eliminate phase current skew.
Advantages:
- Momentary response time of 300 µs.
- Effective harmonic filtering.
- Automatic tracking and modification of reactive power compensation.
- Load balancing in three-phase systems.
- Single module current up to 100 A.
- If a compensation current of more than 100 A is required, parallel operation of several devices is possible.
- The device allows operation with 3- and 4-wire power supply networks.
Specifications
Harmonic attenuation coefficient, not less than
95 set
Reactive power compensation
Up to 0.99
efficiency, at least
98 set
Steady state response time, max.
300
Noise level, max.
60
Functionality
Type of network to be connected
3f with neutral (without neutral), frequency (46,5...56,5) Hz, voltage (285...430) V
Defense
Against overload and overheating
Related Products
SNP246 Connectors (Sockets) for PCB Mounting
Number of contacts: 2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,28,30,32,34,38,40,50,56,64
Karachev Electrodal OJSC 🇷🇺
Electric Convector Heater Zeder 10MX-01
Power: 1
Heating area: 15
IZTT LLC 🇷🇺
CADUCEUS ALING Extension Socket 3x16A with Switch 3.6kW, 250V~, Anthracite, Art. 4403.A
Permissible voltage of the supply network, V, max.: 250
Current, A: 3x16A
CADUCEUS LLC 🇷🇺
Thermoelectric Converter Connection Board US 491
Temperature measuring range: 0...1100
Maximum number of thermoelectric converters to be connected to the device: B1/B8 2100/900 MHz
S-GROUP LLC 🇷🇺
Non-Contact Voltage Indicator SNI-3
Length: 72
Width: 47
KB LUCH OJSC 🇷🇺
Main Board Electronic Module for DVB-T2 43" TV
Types of received TV signals: DVB-S2/DVB-S/DVB-T2/DVB-T/DVB-C/ATV
DUKS LLC 🇷🇺
Caduceus Aling Power Single Switch Bell with Indication 10A 250V, Model 256I.00
Permissible voltage of the supply network during operation, V, not more than: 250
Current strength, A: 10
CADUCEUS LLC 🇷🇺
Complete Mining Transformer Substation KTP-RN 10-1600 kVA
Rated power: 1600
Length: 3150
SHELA LLC 🇷🇺
Binary Code Converter Microassembly 430HA024
Output current: 8...12
Differential nonlinearity: -4...4
Research Institute of Electromechanics OJSC 🇷🇺
Laboratory Setup for Studying Electrostatic Fields LS0273
Length: 650
Width: 300
ZILUO LLC 🇷🇺
Round Electrical Textolite Rods for Technical Applications
Diameter: 60
Length: 550
LABARA-RUS LLC 🇷🇺
Voltage Presence Indicator Systeme VPIS-10
Operating temperature range: From minus 25 C to plus 85 C
Degree of protection: IP3X
LLC "NTs "MEHANOTRONIKA" 🇷🇺
Linear LED Pendant Light Series ARROW LE-CCO-23-040-XXXX-20X
Length: 967
Luminous flux: 2600
LED-EFFECT LLC 🇷🇺
LED Track Spotlight FALCON
LED Track Spotlight FALCON
Power: 41...62
Luminous flux: 6200...9300
LUCH VOLZHSKY LIGHT ENGINEERING PLANT LLC 🇷🇺
Paper-Phenolic Insulating Tubes TBB
Inner diameter: 16...56
Length: 900
LABARA-RUS LLC 🇷🇺
Insulated Aluminum Wire with Glass Fiber Coating, Round/Rectangular
Nominal wire size: Round core 1.9mm-5.2mm, rectangular core "a" 1.8mm-5.6mm, "b" 3.0mm-16.0mm
PSKOVKABEL LLC 🇷🇺
Rectangular Connector SNP391 (Plugs and Sockets)
Number of contacts: 1....80
Number of contacts: 1....80
Karachev Electrodal OJSC 🇷🇺
Flexible Wire with Copper Conductors and PVC Insulation
Cross section: 0.75...300
Rated AC voltage up to: 4000
KAMSKY CABLE LLC 🇷🇺
Impulse Ignition Device for Lamps 100/400 IZU-1M
Size; mm: 58x33x23
Power supply voltage: 220
REMAR LLC 🇷🇺
Caduceus Aling Prestige Hidden Installation Push Button Switch 10A, 250V, Beige, Art. 610.999