Polymer Insulator OCK 12.5-150-B05-2 UHL1
Polymer Insulator OCK 12.5-150-B05-2 UHL1 — ENERGIYA + 21 OJSC
MOQ: 20 pieces
Key Features
Building height: 1560 mm
Leakage path length: 3920 mm
Rated operating voltage: 150 billion m³
Mechanical bending crushing force, kN: 12.5
Description
Isolator supporting polymer outdoor installation is designed for isolation and fixing of current-carrying parts in electrical apparatus, switchgear of electrical stations and substations of alternating current voltage of 150 kV with frequency up to 100 Hz. Climatic design of the insulator is UHL, placement category 1 according to GOST 15150. Insulators are designed for operation at an altitude of not more than 1000 m above sea level at ambient air temperature from minus 60C to plus 50C.