Panel Socket Connector RP63-4V1K
Panel Socket Connector RP63-4V1K — ECON LLC
Brand: ECON
MOQ: 200 pieces
Key Features
Rated current: 63
Degree of protection: IP67
Nominal voltage: 440 thousand m³
Connector part: Socket
More from ECON
Shielded Connector Plug for Flexible and Stationary Power Wiring - SHCH Model
VK63-4V1K Cable Connector Plug
VK63-4V1K Cable Connector Plug
Flexible and Stationary Power Connector Socket Type ШК/ШЩ
Panel Connector VP63-4V1K for Electrical Systems
Cable Connector Socket RK63-4V1K
Industrial Cable Connector Plug and Socket IE9901A-I
Electric Connector (Socket, Plug) VP/VK/RP/RK Series 4x63
Description
Couplers (panel sockets RP63-4V1K) are designed to connect and disconnect sections of the cable network, various electrical units, plants and machines between themselves and with sources of electrical energy in ground stationary and mobile installations with voltage up to 660V AC and up to 440V DC, frequency up to 60 Hz, operated indoors and outdoors. They are available in several versions: portable and panel-mounted, 4-pin, 63 A current. Degree of protection against environmental influences - IP67.
Related Products
Panel Socket with Grounding 16A, 250V~, IP54, Red/Red, Art. 231.44
Current strength, A: 16
Supply mains voltage during operation, V, not more: 250
CADUCEUS LLC 🇷🇺
Panel Socket with Grounding 16A, 250V, IP54, Grey/Gray, Art. 231.11
Current strength, A: 16
CADUCEUS LLC 🇷🇺
Universal Controller KAM25 MR Model - Advanced Control System
Number of interfaces RS-485/422/232: 4
Operating temperature range: -40...60
AXITECH LLC 🇷🇺
Electric Package Control Unit for UAZ Vehicles 236021-6512021-50
Material: aluminum; plastic; copper; glass-textolite
ITELMA LLC 🇷🇺
Touch Keyboard for Protok-A-KOP Devices PPKOP-03 (8)
Number of alarm loop indicators: 8
Power supply voltage: B1/B8 2100/900 MHz
SOCRAT LLC 🇷🇺
Control Panel P.04.1 U3 for Heating, Ventilation, and Lighting
Width: 520
Depth: 220
Rheostat Plant LLC 🇷🇺
Control Panel Pult-RR-PRO Version L
Overall dimensions of the device: 131x145x30 mm