Linear Suspension Polymer Insulator LK 160/220-4GP
Linear Suspension Polymer Insulator LK 160/220-4GP — ENERGIYA + 21 OJSC
MOQ: 20 pieces
Key Features
Rated operating voltage: 220 billion m³
Leakage path length: 7670 mm
Building height: 2580 mm
Mechanical bending crushing force, kN: 70
Description
Linear suspended rod polymer insulator is designed for insulating and fixing wires of overhead power lines and in switchgears of power stations and substations of alternating current voltage 220 kV at ambient air temperature from minus 60C to plus 50C, located at an altitude of up to 1000 m above sea level in areas with 14 degrees of pollution.By agreement with the customer other versions are possible in accordance with TU 3494-016-82442590-2011 (insulator modification, insulator class, maximum permissible degree of pollution, type of terminator).
Related Products
Linear Suspension Insulator with Silicone Composite Shell LK 160/500-I-3 GP
Rated operating voltage: 500
Leakage path length: 12130
INSTA LLC 🇷🇺
Linear Suspension Insulator with Silicone Composite Shell LК 70/10-I-3 GP
Rated operating voltage: 10
Leakage path length: 360
INSTA LLC 🇷🇺
IPLM-10 Insulator for Conductive Elements Isolation
Rated operating voltage: 10
Leakage path length: 177
KORLIT LLC 🇷🇺
IOL-20 Insulator for Electrical Equipment
Rated operating voltage: 20
Leakage path length: 310
KORLIT LLC 🇷🇺
Suspended Linear Insulator with Silicone Composite Coating LK 160/110-I-4 GP
Rated operating voltage: 110
Leakage path length: 3990
Insulator LK 70/10-4CC for 10kV Power Lines
Building height: 392
Leakage path length: 430
ENERGIYA + 21 OJSC 🇷🇺
Insulator for Power Lines LК 120/35-2ГС
Building height: 530
Leakage path length: 895
ENERGIYA + 21 OJSC 🇷🇺
Linear Suspension Insulator with Silicon Organic Coating LK 70/10-I-4 GP
Leakage path length: 420
Electrical Insulator for 110kV Power Lines LК 70/110-2СП