LED Driver STAR 35-400...700TD Elegant
LED Driver STAR 35-400...700TD Elegant — TRION LLC
Brand: STAR
MOQ: 200 pieces
Key Features
Output power (range), W: 9...35 cm³
Overall dimensions, mm: 281 x 29 x 22.5
Output current, mA: 400/420/440...700
Connection type: Quick-clamping terminal blocks
More from STAR
STAR 50-350T Industrial Power Supply for LED Lights
Integrated Emergency Power Supply STАR 35-350T EnergyPro
LED Power Supply STAR 50-150...400TD Elegant
STAR 40-700T Industrial Power Supply
STAR 60-700T-L1 Neuron Power Supply for LED Lighting
STAR Imperium-1 Controller for Reliable Device Management
STAR 40-300/350TD Elegant Power Supply
STAR 20-350T-LS1 Neuron Power Supply for LED Lighting
STAR 100-L3 Quasar Power Supply for Emergency Lighting
STAR 50-350T-L3 Neuron Power Supply for LED Lighting
Description
The STAR 35-400...700TD Elegant power supply is used in LED luminaires with supply voltage 176-264 V AC, output power up to 35 W and output current in the range of 400-700 mA with a step of 20 mA. Current selection is done by DIP switch.
Specifications
Output power (range), W
9...35 cm³
Overall dimensions, mm
281 x 29 x 22.5
Output current, mA
400/420/440...700
Connection type
Quick-clamping terminal blocks
Current selection function
DIP switch
Galvanic isolation
~1.5 kV 50 Hz
Warranty period of operation
5 kVAr
Electrical safety class
1
Electromagnetic compatibility and electrical safety
Conforms to the requirements of ?? ?? 020/2011 "Electromagnetic compatibility of technical means"
Degree of enclosure protection
IP20 according to GOST 14254 (IEC 60529)
EFFICIENCY, %
87 set
Weight, g (not more)
200 million m² total area
MTBF, hours
50000
Operating temperature, C
-40...40 million m³
Thermal protection, C
100 million m³
Input overvoltage protection, V
295...420 thousand m³
Resistance to high energy microsecond pulses
1 kV (L-N), 2 kV (L-PE, N-PE)
Input voltage range, V
176...264 thousand m³
Input power (range), W
12...40 cm³
Light flux ripples, %
less than 1
Output voltage (range), V
Control interface
Output 0 - 10V, 100kOhm resistor, 1kHz PWM