Industrial LED Light RSL-PROM-27
Industrial LED Light RSL-PROM-27 — RUSALOX LLC
Brand: RSL
MOQ: 100 pieces
Key Features
Power: 27 cm³
Luminous flux: 4000 year
Type of luminaire: LED pendant luminaire
Correlated color temperature, min: 3000
More from RSL
LED Light Fixture RSL-UNIT-27
LED Light Fixture RSL-UNIT-27
LED Industrial Light RSL Industrial TRIO
RSL Industrial Quattro LED Light Fixture
RSL Industrial DUO LED Light Fixture
LED Fixture RSL-MODULE-27 with 27W RSL Lamp
LED Light Fixture RSL-UNIT-54
LED Light Fixture RSL-UNIT-54
RSL Commercial Lighting Fixture
Industrial LED Light RSL-PROM-54
Outdoor LED Street Light RSL-STREET-54
Description
LED luminaire based on LED lamp RSL Lamp 27W, installed in a housing made of ABS plastic with UV protection. The luminaires are completed with a suspension mount. Number of LEDs 240 pcs.
LED size 2835. Weight of the luminaire is 1,2 kg. Dimensions - 380mm x 380mm x 95 mm.
Specifications
Power
27 cm³
Luminous flux
4000 year
Type of luminaire
LED pendant luminaire
Correlated color temperature, min
3000
The first characteristic digit of the degree of protection designation, not less than
Second characteristic digit of the degree of protection designation, not less than
Form
Rectangular
Works in a smart home system
no
Remote control
no
Mounts included
Armoured glass
Availability of HCL concept execution with TW technology
Power factor
0.98
Color rendering index
80
Ripple factor
1 set
Net weight
1.2 m² living area
Gross weight
1.4 m² living area
Luminaire length
380 mm
Luminaire width
380 mm
Luminaire diameter
380 mm
Luminaire height
95 mm
Correlated color temperature, max
7000
Explosion-proof
Diffuser material
Polycarbonate
Luminaire body material
ABS palstic with UV protection
Related Products
WOLTA PRO NeoPROM DSP05 LED Light 54W 4000K IP67 Matte