High-Pass RF Filter FKP1-218-3.1-200
High-Pass RF Filter FKP1-218-3.1-200 — FLIX LLC
Brand: Nanocox
MOQ: 200 pieces
Key Features
Center frequency: 3100
Operating frequency range: 3000...3200
Maximum insertion attenuation in the operating frequency range: 1.3
Guaranteed attenuation (lower band 10 to 2800 MHz): 28
Description
The band-pass filter of the 4th order is made on the basis of ceramic monoblock that provides low loss level, high reliability and goodness at simultaneous minimisation of mass-size parameters of the product. The product is designed for operation in the UHF range and provides a bandwidth of 200 MHz relative to the centre frequency of 3100 MHz.