Gas Heating Appliance AOGV-65EN "Ochak
Gas Heating Appliance AOGV-65EN "Ochak — SERVICEGAZ LLC
Brand: Ochag
MOQ: 5 pieces
Key Features
Power: 65000 cm³
Heated area: 600
Type of apparatus, depending on the type of fuel used: Gas
Type by method of hot water production: Single-circuit
More from Ochag
Gas Heating Appliance AOGV-80C "Ochak
Combined Gas Heating Unit AKGV-23.2E "Ochag
Combined Gas Unit AKGV-11.6E "Ochak
Gas Heating Apparatus AOGV-8EH "Ochak
Gas Heating Appliance AOGV-23.2S "Ochak
Gas Heating Appliance AOGV-80EN "Ochak" for Water Heating
Combined Gas Heating Apparatus AKGV-11.6C "Ochak
Gas Heating Appliance AOGV-29EM "Ochak" for Residential Heating
Gas Heating Appliance AOGV-8E "Ochyag
Description
A heating gas apparatus AOGV-65EN "Ochag" is manufactured in accordance with TU 4858-003-25331063-2014. The apparatus is designed for heat supply of residential buildings equipped with water heating system with working pressure of the coolant up to 0,3 MPa (3,0 kGs/cm) and temperature up to 95C with forced or gravity (natural) circulation of the coolant with automatic maintenance of the set temperature of the coolant.
Approximate heated area of 600 sq. m.; Power 65 kW; Efficiency not less than 92%; Control: mechanical; Burner own production SABK; Gas automation 820 NOVAmV; Energy-independent; Type of heat exchanger: Cylindrical shape, heat-tube with screw turbulators; Heat exchanger material: steel, wall thickness of the heat exchanger 3 mm; Chimney diameter: 220 mm.
Specifications
Power
65000 cm³
Heated area
600
Type of apparatus, depending on the type of fuel used
Gas
Type by method of hot water production
Single-circuit
Availability of circulation pump
no
Heat exchanger material
Steel
Weight
137 m² living area
Camera type
Open
Type of fuel
Natural gas according to GOST 5542
Assignment
Heating
Type of installation
Floor
Type of gas burner
SABK (ServiceGas LLC)
Type of gas automatics
820 NOVAmV
Chimney
220 mm
Length
770 mm
Width
580 mm
Height
930 mm