DC-DC Voltage Converter RUBRUKS VC-72-24-0.5
DC-DC Voltage Converter RUBRUKS VC-72-24-0.5 — RUBRUKS LLC
Brand: RUBRUKS
MOQ: 5 pieces
Key Features
Rated power: 0.4 l
Voltage input: 60...90 thousand m³
Voltage output: 24 thousand m³
Maximum power: 0.5 l
More from RUBRUKS
RUBRUKS HVM-PM1-240 Reversible Synchronous Electric Motor
RUBRUKS HVM-PM1-150 Alternating Current Generator
RUBRUKS NTPI-600-250 Traction Inverter for Electric Vehicles
RUBRUKS HVM-PM1-110 Synchronous Alternator
RUBRUKS EMU2-2C Control Unit for Modern Systems
DC-DC Voltage Converter for Electric Vehicles RUBRUKS VCGI-600-14-3
Onboard Battery Charger RUBRUKS RBC2-600-22
High Voltage Switch Block RUBRUKS HVCU2-600-iso
RUBRUKS NTPI-600-50 Traction Inverter
Insulation Resistance Testing Device RUBRUKS ISO-1000R
Onboard Charger RUBRUKS RBC-360-7
High Voltage Switching Block RUBRUKS HPDU-600-iso
RUBRUKS STDU-360 Traction Electric Drive Unit
Dual Channel DC-DC Voltage Converter RUBRUKS VCGI-600-24.12-7
RUBRUKS HVB-360-50 Battery Module
RUBRUKS HVM-PM1-55 AC Motor with Permanent Magnets
DC-AC Voltage Converter (Pure Sine) RUBRUKS NPI-360-220-7
RUBRUKS HVM-PM1-85 AC Electric Motor
Description
The RUBRUKS VC-72-24-0.5 DC-DC voltage converter is designed to convert the voltage of a high-voltage energy storage device into 24V on-board voltage in electric, hybrid and agricultural vehicles.
Specifications
Rated power
0.4 l
Voltage input
60...90 thousand m³
Voltage output
24 thousand m³
Maximum power
0.5 l
Length
174 mm
Width
123 mm
Height
75 mm
Weight
1.2 m² living area
Type of cooling system
Air
Related Products
DC/DC Voltage Converter PN1-50 24V to 12V 450W
Output power, kVA: 0.45
Output power, kVA: 0.45
SIBKONTAKT LLC 🇷🇺
DC/DC Voltage Converter PN4-110-12M 110V to 12V 90W
Output power, kVA: 0.09
Output power, kVA: 0.09
SIBKONTAKT LLC 🇷🇺
Dual-Channel DC/DC Voltage Converter 70V to 12V/48V PН4-70-12+48