Current Transformers for Electrical Circuits TSHL-0.66-V
Current Transformers for Electrical Circuits TSHL-0.66-V — SZTT OJSC
Brand: null
MOQ: 100 pieces
Key Features
Type: Busbar current transformers
Rated load current; A: 300...1000
Designation: TSHP-0.66-V
Description
Socket transformers are designed for transmission of measuring information signal to measuring, protection, automation, signalling and control devices in alternating current electric circuits with frequency 50 Hz at rated voltage up to 0,66 kV inclusive.
Transformers of accuracy class 0.5 are used in metering circuits with consumers.
Transformers are manufactured in climatic version U3.1.
Operating position is any.
Transformer weight - 1,8 kg
Related Products
Current Transformer TShP (TShL)-NTZ-0.66
Rated load current; A: 50...1000
Rated primary voltage; V: 660
NTZ VOLKHOV LLC 🇷🇺
Current Transformers TPL-20, TPL-35 for Measurement Devices
SZTT OJSC 🇷🇺
Built-in Current Transformers for Outdoor Installation 0.66 kV, Rated Primary Current: 50-40000 A