Autoclave Installation UAGV-V-2.4-3.5-1.2
Autoclave Installation UAGV-V-2.4-3.5-1.2 — MEGAHIM-PROEKT LLC
MOQ: 1 pieces
Key Features
Pressure: 1.2 thous. t storage
Scope: 26
Description
The units are designed for thermal polymerisation and vulcanisation of products under pressure in nitrogen or air, for moulding of products from polymer composite materials, for vacuum-injection impregnation of anchors of traction motors of auxiliary electric machines, pole coils and other technical products. It is a vertical tank, diameter 2400mm, height 3500mm, working pressure 1.2 MPa.